Obowiązkowe e-faktury – podstawowe założenia
Nie będzie odsunięcia w czasie! Obowiązkowe e-faktury i konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. Od tego momentu każda faktura zwykła, zaliczkowa czy korygująca będzie musiała mieć postać ustrukturyzowaną.
Przedsiębiorców czeka więc nie lada wyzwanie w szczególności, że zgodnie z letnimi szacunkami 40 proc. podatników nie wie co to KSeF, a aż 70 proc. wystawia faktury w formie papierowej.
Wyzwanie dotyczy więc nie tylko dużych podmiotów, którzy będą dostosowywać swoje systemy finansowo-księgowe do wdrożenia e-faktur i ich wysyłki do KSeF, ale także biur rachunkowych, na których część przedsiębiorców może próbować scedować obowiązkowe fakturowania w KSeF. Firmy z branży IT z pewnością nie będą się nudzić.
Przybliżmy sobie zatem czekające nas obowiązki.
KSeF – podstawowe założenia
KSeF to teleinformatyczny system przygotowany przez Ministerstwo Finansów dla celów wystawiania, udostępniania, otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych (e-faktur).
Faktura ustrukturyzowana natomiast to faktura utrzymana w schemacie xml narzucanym przez Ministerstwo wraz z nadanym jej numerem identyfikacyjnym na potrzeby KSeF.
Numer ten jest nadawany automatycznie w momencie przesłania faktury do KSeF. Moment przesłania jest przy tym o tyle istotny, że wyznacza datę wystawienia e-faktury przez sprzedawcę, a równocześnie stanowi o jej otrzymaniu przez nabywcę. Ministerstwo wskazuje, że data wystawienia faktury wskazywana na fakturze (w polu P_1) może się różnić od daty jej przesłania do KSeF...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta